איטומן - מומחי איטום ושיקום מבנים
איטום שיקום פרוייקטים פורום מפרטי איטום ושיקום מפת אתר
 
דף הבית
מאגר לקוחות
איטום
שיקום
פרוייקטים
חומרי שיקום
מפרטי איטום ושיקום
מן העיתונות
גלריית תמונות
קישורים
פורום
צור קשר

עבודה עם מלט, שכבות יסוד  (גבי)

שלום רון,

 

אכן, ההערות שלך נכונות.

 

להלן מספר הבהרות / תיקונים :

 

1.  ככל ששכבת היסוד יותר דלילה (מלט בלבד או מלט וחול, כך היא נספגת / נצמדת יותר טוב אל תשתית הבטון.  אם תבצע שכבה עבה (מלט וחול) ההיצמדות שלה אל התשתית תהיה פחות טובה מזו של התערובת הדלילה (מלט בלבד, עם מים ודבק).

 

2. לא ניתן לבצע חיספוס או התזה, על גבי תערובת דלילה של מלט+מים+דבק, אשר אינה מכילה חול.

 

3. ניתן לבצע את שכבת היסוד הראשונה כפי שהערת / תיקנת, וכמתואר במאמר על "עבודה נכונה עם חומרי מליטה". במקרה שכזה העבודה היא בשיטת רטוב-על-רטוב משום שממילא לא ניתן להשיג חיספוס (ולהמתין לייבוש).   שיטה זו היא השיטה העדיפה כאשר מבצעים מעל שכבת היסוד שכבה דקה נוספת להחלקת האזור (כגון שכבת הרבצה או שכבת-החלקה, בעובי של כ 5 מ"מ).  כנראה שזה המצב אצלך, אם כי עדיין לא פרטת לאיזו מטרה מתבצעת ההחלקה).

 

4.  כאשר מבצעים מעל שכבת היסוד שכבה עבה יותר, כגון שכבת טיח בעובי של כ 1.0 ס"מ ומעלה, על התשתית להיות מחוספסת. אחרת- הטיח יגלוש מטה בעודו טרי ולא יאחז טוב על הקיר. מכיוון שעל התשתית להיות מחוספסת, מבצעים את שכבת היסוד בהתזה (או שמחספסים אותה מייד לאחר המריחה על הקיר).  אך שכבת היסוד, במקרה זה, תהייה מכילה חול (על מנת שיהיה אפשר ליצור חיספוס ועל מנת שתהייה אחיזה טובה בין שכבת היסוד ה"חולית" לבין שכבה הטיח (שיש בה גם כן חול) שמעליה.      בכל מקום בו תבוא שכבת טיח מעל שכבת היסוד- יש לבצע שכבה מחספסת שתוכל להחזיק את שכבת הטיח, על מנת שלא תגלוש מטה תוך כדי העבודה. 

 

עקרון נוסף : שכבת יסוד דלילה, ללא חול, אינה מאפשרת היצמדות טובה של שכבות טיח מעליה, לאחר שהתייבשה, משום שהיא "חלקלקה" (אין בה חול או חיספוס) ומשום שהיא מאוד אטומה עקב כמות הדבק שבתערובת.

 

לסיכום:

 

כאשר עליך לבצע שכבת קישור על גבי משטחי בטון, עבור שכבת הרבצה, או עבור שכבת החלקה דקה (4-5 מ"מ), עדיף לעבוד בשיטת ה"רטוב-עלרטוב" ובמקרה זה לבצע את שכבת היסוד ללא חול כלל, כפי שנמתואר במאמר.    כאשר עליך לבצע שכבה עבה- על המשטח להיות מחוספס ולכן יש לבצע את שכבת הקישור בהתזה, עם חול. (במקרה זה יש צורך כמובן להמתין לייבוש השכבה לפני המשך הבצוע של השכבה העליונה).

 

מקווה שהכל ברור יותר כעת, גם בענין שאר השאלות לגבי שכבת האיטום.

 

בברכה,

 

גבי

 16/08/2010 05:32:59 הוסף תגובה 

פתח הודעה בחלון חדש על הגלנץ  (רון)

  פתח הודעה בחלון חדש הכנת קירות  (גבי)

    פתח הודעה בחלון חדש אסביר את שאלתי  (רון)

      פתח הודעה בחלון חדש הכנת קירות - באמצעות התזה או חיספוס  (גבי)

        פתח הודעה בחלון חדש הבניה הערבית  (רון)

        פתח הודעה בחלון חדש למה לא מספיקה שכבת היסוד  (רון)

          פתח הודעה בחלון חדש מריחות בטון  (גבי)

            פתח הודעה בחלון חדש שכבת יסוד עבה  (רון)

              פתח הודעה בחלון חדש יש סתירה בין המאמר על חומרי מליטה לדברים בפורום?  (רון)

                פתח הודעה בחלון חדש עבודה עם מלט, שכבות יסוד  (גבי)       << את/ה כאן

                  פתח הודעה בחלון חדש תודה רבה!  (רון) 
   © כל הזכויות שמורות לחברת איטומן 2005.                                                                                                                                      www.ZYwebs.com     Dvirs