הוספת הודעה חדשה
 • · רטיבות בבית בכל חורף מחדש –

  (יוסי)

   

  שלום,

  מדובר בבית פרטי שנבנה לפני 4 שנים

  בכל חורף, החל מאמצע החורף מופיעה רטיבות שמתבטאת בעליה קפילרית של מים בפאנלים בכל אזורי הסלון (4 כיוונים) ורטיבות נוראה בגרם מדרגות שיורד למרתף (על הקיר שפונה לאזור הסלון)

   

  בשנה קודמת חפרתי מסביב כל קירות הבית (למעט אזור הוטרינה המרוצפת) ובניתי תעלות עם אבני טוף שיציאו את המים אל מחוץ לשטח הבית. 

   

  המרפסת שיוצאת מהסלון מרוצפת. משטח הבטון שעליה המרפסת יושבת נוצר ביציקה אחת, באותה המפלס עם הבטון שעליו נמצא הסלון.

  מסביב למרפסת (בן המרספת לדשא), לא בניתי תעלות, המרפסת לא מקורה, ואזור הדשא מנוקז בצורה סבירה.

   

  פתחתי את המרצפות מחוץ לסלון. איש האיטום אומר שיש איטום כמו שצריך, לא צריך להמשיך לפתוח רצפות ואפשר לסגור את אלו שנותרו.

   

  למרות שפעם אחרונה ירד גשם לפני שבוע וחצי, השומשום מתחת לרצפות, עדיין ספוג בהרבה מים.

   

  יש הרבה צנרת שיוצאת מאזור המטבח והסלון החוצה, היא יוצרת סוג של ״בריכה״ בצמוד לפתחים של הבית. אומנם יש רולקה אטומה, אבל הצינרת שיוצאת מהבית לא אטומה בנקודת הכניסה לבית. זה פשוט צנרת שיוצאת שעליה בנו רולקה ואטמו את הרולקה.

  החשד שלי שמים שיושבים בתוך הבריכה שנוצרת בין הצינורות, נכנסים דרך הבטון שמכסה את הצינורות אל בין הצינורות (לא מדובר בצינור אחד אלא על מקבץ צינורות שמכוסה יחדיו בבטון), ומשם הדרך שלהם אל תוך הבית מובטחת, על רצפת הבטון שנוצקה במפלס אחד, מתחת לחגורה ומתחת לכיסוי הבטון שמכסה את הצנורות.

  איש האיטום אומר שגם אם יכנסו מים זה מעט וזאת לא הבעיה שלי.

   

  לפני שאני מרצף מחדש - אני מבקש לשמוע עוד דעות, מה נכון? 

   

  האם צריך לשבור את כיסוי הבטון של כל הצנורות ולאטום אותם בנקודת הכניסה לבית? מה המפרט לזה? האם איש האיטום היה אמור לבצע את זה או האינסטלטור שהוציא את הצנרת?

  בצנרת של חשמל, האם כדאי לעשות הפסקה בצנרת לפני שהיא נכנסת הבית ולאטום את הפתח עם סיליקון?

   

  תודה רבה על עצה.

   

   

  • · איטום מרפסת מרוצפת

   (גיורא)

   שלום יוסי.

   1. להבנה כללית של נושא איטום מרוצפים קרא ראשית את המאמר "איתור נזילות ממרפסות וגגות מרוצפים"

      https://www.itumen.co.il/detecting-liquidity-on-paved-or-porch-roofs/ר כאן באתר איטומן.

   2.לאחר קריאת המאמר תבין כי יש להתיחס למשטח חיצוני מרוצף כמכלול מבחינת איטום כך שהסיכוי לתיקון מקומי שיצליח אינו רב. הצצה לשכבת האיטום אינה מעידה על תקינותו שכן רוב התקלות הן בשוליים, באזור המפתן או אם קיימים מעברי צנרת כפי שציינת.

   2. העבודה שהסומסום מתחת לריצוף ספוג מים אינה בעיה- זה המצב הנורמאלי.מתחת לריצוף חיצוני מצטבר באופן טבעי מצבור מים בעת הגשמים ומערכת האיטום אמורה להתמודד עם מצב זה.אכן במקרים רבים ואולי כמו במקרה שלך קיימות נקודות כשל באיטום שנוצרו בגלל שמבצעי האיטום לא לקחו בחשבון עובדה זו.

   3. לגבי איטום המרפסת- רוב הליקוים קורים באזור המפתן עקב חוסר איטום סביב מעברי הצנרת שעוברים שם או עקב העדר או אי תקינות של חגורת הבטון האטומה שאמורה לתחום את קצה שכבת האיטום ושאמורה לעבור (!!) את מפלס הריצוף. לא ניתן לתת הנחיות מרחוק אך כדאי לחשוף לגמרי את אזור המפתן ולבדוק את הנתונים במקום זה. על סמך בדיקה זו ניתן לקבל החלטה האם לאטום מחדש את כל אזור המפתן כולל התיקונים הדרושים, או לאטום מחדש את כל שטח המרפסת שזו הדרך היחידה לוודא תקינות האיטום. אזור חולשה של האיטום הוא גם צנרת מבוטנת, שיש לוודא שהאיטום על גביה תקין.

   3. מעברי צנרת דרך שכבת איטום או מהחוץ אל תוך הבית  אכן מהווים כפי חשדך כשל פוטנציאלי שבמקרים רבים מתממש. לא הסברת אם המצב הזה קיים גם מתחת לריצוף המרפסת, אך אם זה המצב יש לחשוף את כל הצנרת , לוודא שהיא מבוטנת היטב ואטומה .

   במקרה של צנרת חשמל או אחרת שחודרת מהחוץ לבית, חייבים כמובן לוודא שקצותיה החשופים לגשם אטומים. לשאלתך סיליקון הוא אמצעי אפשרי. 

   כאשר מדובר בחשמל, תפקיד החשמלאי הוא לוודא שקצות הצינורות מוטים כלפי מטה כפי שדורש חוק החשמל.

   באשר לחדירת מי גשם דרך מעברי צנרת אחרים החשופים על מעטפת המבנה- זה אמור להיות באחריות מי שמנהל את הפרוייקט כגון קבלן או מנהל עבודה שאמור להיות מחובר לכל מה שקורה ולוודא שאין תקלות. בדרך כלל ליקויים כאלה קורים במצבים בהם אין  מנהל או מפקח, אם כי לפעמים זה קורה גם כשיש....

   4.איבחון בעיות רטיבות הוא נושא מורכב שלא תמיד ניתן לבצע עצמאית,לכן עדיף לקבל אבחנה מקצועית שתצביע על הליקויים ועל אופן התיקון הדרוש כולל מפרטים טכניים.

   בברכה, גיורא

  • · תמונות נוספות

   (יוסי) → אתה נמצא כאן

   תמונות נוספות

   • · רטיבות בבית פרטי- מרפסת, קירות חוץ

    (גבי)

    שלום יוסי,

    מהתמונות שצרפת ניתן לראות שכלל לא קיים איטום תקין באזור מעברי הצנרת. יש לפרק את כל הבטון, להגיע לנקודת המגע בין הצנרות לקיר, לבצע הכנות צמנטיות מתאימות ולאטום ממש היטב בהיקף הצנרות-בינן לבין התשתית- עם מסטיק פוליאוריטני (או ביטומני-פוליאוריטני). לאחר מכן יש ליצור רצף עם שכבת האיטום הקיימת.

    מהתאור שלך על מצב הרטיבות ועל תגובתו של איש האיטום עולה חשש יותר מסביר לכך שהעבודה פשוט בוצעה בצורה רשלנית.

    איש איטום מקצועי לעולם לא יאמר שזה תקין אם "יכנסו רק קצת מים". גם תגובתו בנוגע לאיטום המרפסת אינה סבירה מכיוון שכשיש ספק- אין ספק: פותחים את הריצוף לכל אורכה של הויטרינה ולא מסתפקים ב"הצצה מקומית" (!).

    שים לב שניקוז השטח בהיקף הבית לעולם אינו יכול לבוא כתחליף לאיטום מושלם. כך שאם עדיין חודרים מים יש לבצע חפירה בהיקף הבית ולאטום את תחתית הקירות מחדש.

    נשמח לעזור הלאה בכל שאלה.

    בברכה,

    גבי

     

« חזרה לפורום
האתר בשיפוץ

אתר איטומן הוותיק נמצא בעיצומם של תהליכי שדרוג אשר יתרחשו במספר פעימות.

נשמח לקבל הערות והמלצות.

תודה וגלישה נעימה !

משהו לא ברור?

אנא שאל בפורום ונשמח לעזור.

הפתרון לעובש

צבע מקצועי מהפכני נגד עובש ופטריות. אינו מכיל רעלנים וידידותי לסביבה.

מוצרי זיפקס

טכנולוגיית האיטום הייחודית של זיפקס נועדה לאיטום כל משטח בטון.

דילוג לתוכן