איטום אדניות בחומר איטום ביטומני משחתי

מפרט טכני לאיטום אדניות בחומר איטום ביטומני משחתי:

איטום בחומרים ביטומנים משחתיים ( או בחומרים צימנטים משחתיים) הנו נוח מאוד לבצוע באדניות צרות ועמוקות אשר בהן לא קיימת גישה נוחה להלחמת יריעות ביטומניות.  במידה ומבצעים איטום זה באדניות גדולות ניתן להוסיף רשת אינטרגלס בין שכבות האיטום. יש להשתמש אך ורק בחומרי איטום ביטומנים בעלי תוספת חומר נגד שורשים.

הכנות:

כל עבודות הכנת האדנית והעבודות עם בטונים צריכות להתבצע כמפורט במאמר על עבודה נכונה עם חומרי מליטה – יסודות איטום | שיקום מבנים. השמטה של אחד משלבי הבצוע המפורטים במאמר זה עלולה לגרום לכשל כללי של מערכת האיטום ואין לבצע קיצורי דרך בשיטת העבודה.

 1. יש לסתת חלקי טיח ובטון רופפים או בולטים מכל שטח הקירות והרצפה. ברזלי זיון ו/או חוטי קשירה ממתכת יש להסיר ולסתת לעומק של כ 2.0 ס"מ. כיסי חצץ וחללים יש לסתת עד לקבלת תשתית חזקה ויציבה.
 2. תיקוני בטון בקירות וברצפה יש לבצע בתערובת צימנטית ביחס של 1 מלט ל- 2.5 חול ולהוסיף דבק על בסיס לטקס SBR אל התערובת. יש לבצע את כל התיקונים עם שכבת קישור צימנטית (פריימר) ולעבוד בשיטת רטוב-על-רטוב. ראה את המאמר שלעיל לפרוט עבודות אלו.
 3. יציקת שיפועים ברצפה לכיוון המרזב. היציקה תתבצע ביחס של 1 מלט ל 2 חול , ועם שכבת יסוד כמפורט לעיל ובמאמר הנ"ל. במקרה של יציקת שיפועים עבים יותר משני ס"מ ניתן לעבוד ביחסי תערובת חול גבוהים יותר, כגון 1 מלט ל- 3 חול.
 4. יציקת רולקות סביב הקירות –כנ"ל.
 5. במידה וקירות האדנית בנויים מבלוקים יש לבצע שכבה של טיח צימנטי כנ"ל בעובי של כחצי סנטימטר. בפינות בין הקירות יש לבצע העגלה ("רולקה") קטנה ולא להשאיר זוית של 90 מעלות בין הקירות.על הקירות להיות מוחלקים , ללא בליטות ושקעים.

עם סיום עבודות ההכנה יש לבצע אשפרה של חומרי המליטה 3 פעמים ביום במשך שלושת הימים הראשונים ולהשאיר את האדנית לייבוש למשך כשבוע ימים. אין לבצע מריחה של חומרי איטום ביטומנים על גבי תיקוני בטון לחים. האדים שישארו כלואים מתחת לאיטום עלולים לגרום להתנתקות החומר מן התשתית.

איטום אדנית:

שלבי העבודה עם חומרים אלו יכולים להשתנות בהתאם להוראות של היצרנים השונים. המפרט שלהלן מתאים לרוב החומרים הביטומנים המשחתיים אך בכל מקרה של סתירה יש לעקוב אחר הוראות היצרן.

 1. מריחת פריימר ביטומני על גבי כל שטח האדנית, רצפה וקירות. עובי הפריימר צריך להיות כ 250 גרם למ"ר. השארה לייבוש מוחלט למשך מספר שעות או יותר- בהתאם לצורך.
 2. מריחת שכבה ראשונה של חומר האיטום על גבי כל שטח הקירות והרצפה. עובי השכבה צריך להיות כ 2.0 ק"ג למ"ר. השארה לייבוש עד ליום המחרת.
 3. מריחת שכבה שניה כנ"ל, בעובי 2.0 ק"ג למ"ר. השארה לייבוש למשך 3 ימים.
 4. מומלץ לבצע איטום בשלוש שכבות. במקרה זה ניתן לבצע את השכבה השלישית יום לאחר בצוע השכבה השניה. הבצוע יהיה כמפורט לעיל. עם סיום האיטום יש להמתין כ 3 ימים נוספים לייבוש מוחלט של כל שכבות האיטום.
 5. חלקים אשר ישארו חשופים לשמש (מעל לשכבת אדמת המילוי) יש להלבין במלבין אקרילי לגגות או בחומר מגן כסוף על פי הוראות היצרן. (רצוי לפזר מעט חול על אזורים אלו, לאחר בצוע השכבה האחרונה-לצורך היצמדות טובה יותר של חומרי ההלבנה / ההגנה אל שכבת הביטומן).
 6. הגנה על האיטום ברצפה וברולקות באמצעות פריסה של יריעת בד גאוטכני בעובי 400 גרם למ"ר.
 7. מילוי רצפת האדנית בשכבה של אגרגט דק (שומשום), על גבי הבד הגאוטכני. עובי השכבה כ 10 ס"מ.
 8. פריסת שכבה נוספת של בד גאוטכני כנ"ל -על גבי שכבת האגרגט.
 9. מילוי האדנית באדמה.

הערות:

אין לבצע שכבה נוספת לפני ייבוש מוחלט של השכבה הקודמת משום שאחרת יתכן מצב בו השכבה הקודמת לא תוכל להתקשות ותשאר רכה.   לפיכך אין ליישם שכבות עבות יותר מהמפורט לעיל ויש לשים לב שלא יצטברו עודפי חומר בקרקעית של האדנית. שכבה עבה לא תוכל להתקשות כראוי ותתקשה רק בחלק החיצוני שלה בעוד החלק הפנימי ישאר טרי וכלוא.

יש להקפיד על איטום סביב פתח המרזב באמצעות החומר הביטומני. ניתן להשתמש גם במסטיק ביטומני אחר בהתאם להמלצות היצרן.

אין כל סיבה לחשוש מבצוע מפרט טכני זה. בבצוע נכון תתקבל אדנית אטומה כהלכה למשך שנים ארוכות.

מפרטים נוספים לענין איטום אדניות ראה/י מפרטי איטום ושיקום.

בדבר פרטים והבהרות נוספות אנא פנה/י אל פורום איטום ושיקום ונשמח לסייע.

בהצלחה,

איטומן –
מומחי איטום ושיקום מבנים

האתר בשיפוץ

אתר איטומן הוותיק נמצא בעיצומם של תהליכי שדרוג אשר יתרחשו במספר פעימות.

נשמח לקבל הערות והמלצות.

תודה וגלישה נעימה !

משהו לא ברור?

אנא שאל בפורום ונשמח לעזור.

הפתרון לעובש

צבע מקצועי מהפכני נגד עובש ופטריות. אינו מכיל רעלנים וידידותי לסביבה.

מוצרי זיפקס

טכנולוגיית האיטום הייחודית של זיפקס נועדה לאיטום כל משטח בטון.

דילוג לתוכן