איטום מרתפים -מבפנים

איטום פנימי של מרתפים וקומות תת קרקעיות מתבצע כאשר כשלה מערכת האיטום החיצונית מתיפקודה. אין לבצע מערכת איטום פנימית במקום מערכת איטום חיצונית אלא במקרים חריגים בלבד אשר בהם לא קיימת גישה לביצוע איטום חיצוני.

לעיתים נדירות נחוץ לבצע עבודות שכאלה כבר בעת הבניה, כגון במקרים שבהם נחפרת קומת מרתף תחת מבנה קיים, אשר לא ניתן לבצע הרחבה של החפירה עקב אילוצים שונים.

איטום פנימי של קומות מרתף, מקלטים ומבנים תת-קרקעיים אחרים, נדרש לעיתים לבצוע כאמצעי בטחון נוסף במנים אשר נבנים תחת תנאים של מי תהום או כאשר קיים חשש לפגיעה במערכת האיטום של היריעות תחת רצפת המבנה, כתוצאה מרשלנות בעת מהלך הבניה. אך באופן עקרוני – אטימה שכזו איה באה להחליף את מערכת האיטום החיצונית של מבנים תת קרקעיים.

מערכת איטום פנימית נקראת גם בשם "איטום שלילי". המערכת מושתתת על שימוש בחומרי אטימה צימנטים הידראולים משום שרק חומרים אלו עמידים בתנאי לחץ מים "הפוך" (שלילי / נגטיבי). לחץ המים במערכות אלו מגיע מאחורי החומר ומנסה לנתק אותו מהקירות, בעוד שבמערכות איטום חיצוניות רגילות (חיוביות / פוזיטיביות) גורם לחץ המים להצמדתו של חומר האיטום אל התשתית.

מערכות אלו דורשות מיומנות ויסודיות בבצוע עצמו ובמיוחד בבצוע ההכנות של התשתית. הכנה לקויה בחסר תגרום לקריסת מערכת האיטום. נקודת התרפה של המערכת הנה כושר הגמישות הנמוך שלה, משום היותה מערכת צימנטית.

לפיכך, יש לאתר מראש מקומות מועדים לסדיקה ולטפל בהם, במידת הצורך- בחומרי איטום גמישים נוספים. לצורך הוספת גמישות וחוזק תמיד יש לבצע את האיטום עם רשת אינטרגלס בין השכבות של חומר האיטום הצימנטי. בנוסף יש לשלב במפרט הטכני שימוש בחומרים אפוקסים ובחומרים לשיקום בטונים. במקרים מעט יותר חריגים מבצעים עבודות הזרקה בלחץ של חומרים נוזליים פוליאוריטנים, אפוקסים או צימנטים אל תוך סדקים או אל תוך חללים (כיסי חצץ) ביציקות.

התמונות המובאות בעמוד זה לקוחות מעבודת איטום קומת משרדים, שהינה קומת מרתף תת קרקעית.

התמונות מראות את פעולות הכנת התשתית בקירות וברצפה ואת תחילת האיטום ברצפה.

בתמונות : מריחת פריימר צימנטי והחלקת הקירות והרצפה לפני בצוע האיטום.

מפרט טכני כללי ומפורט יותר ניתן לראות במאמר על איטום מרתפים ומקלטים מבפנים.

מאמרים נוספים בנושא זה קיימים במדור מפרטי איטום ושיקום.

לפרטים נוספים ושאלות אנא פנו אל פורום איטום ושיקום ונשמח לעזור הלאה.

בברכה,

איטומן –

מומחי איטום ושיקום מבנים

האתר בשיפוץ

אתר איטומן הוותיק נמצא בעיצומם של תהליכי שדרוג אשר יתרחשו במספר פעימות.

נשמח לקבל הערות והמלצות.

תודה וגלישה נעימה !

משהו לא ברור?

אנא שאל בפורום ונשמח לעזור.

הפתרון לעובש

צבע מקצועי מהפכני נגד עובש ופטריות. אינו מכיל רעלנים וידידותי לסביבה.

מוצרי זיפקס

טכנולוגיית האיטום הייחודית של זיפקס נועדה לאיטום כל משטח בטון.

דילוג לתוכן