איטום קומות מרתף מבפנים, בבתי מגורים

כאשר קומת מרתף תת קרקעית סובלת מתופעות של רטיבות , נזילות , סימני עובש ותחב – ניתן לבצע עבודות איטום מתאימות מבפנים המבנה ולהשמיש את הקומה לגמרי לצרכי מגורים. האיטום מתבצע בשיטת "איטום שלילי", לאחר פרוק הריצוף והסרת הטיח ממקומו.

ניתן לבצע עבודות שכאלה על כל שטח קומת מרתף או על חלקים ממנה.

ברוב המקרים, כאשר ישנם סימני רטיבות או נזילות מים סמוך לתחתית קירות מרתף או מתוך הרצפה עצמה, מומלץ לאטום את כל השטח של אותו חלל מגורים. אך במקרים בהם קיימים כתמי רטיבות או נזילות רק במספר מוקדים, שאינם סמוכים לתחתית הקירות / רצפה, ניתן לבצע עבודת איטום מקומית בלבד, כאשר האחריות במקרים אלו תינתן רק לגבי האזורים שיאטמו. ההעדפה היא תמיד לבצע אטימה של כל חלל המגורים, גם מן הבחינה הכספית , גם מבחינת האחריות על הבצוע, ובעיקר מכיוון שעלולות להופיע בהמשך השנים נזילות או כתמי רטיבות ממקומות אחרים שלא נאטמו.

איטום מרתף – שלב פרוק ריצוף וטיח

עבודות איטום מרתף מצדו הפנימי מתבצעות כמעט תמיד כתוצאה מכשל בשכבות האיטום החיצוניות ו / או כשלים והזנחות חמורות שהתרחשו כבר בעת בנייתו של המבנה. משום כך גם סביר להניח שעלולות לצוץ במהלך הזמן מקומות חדשים עם רטיבות וההמלצה ברוב המקרים לאטום את כל חלל המגורים של אותו מרתף.

איטום מרתף – שלב הכנת קירות לאיטום

איתור מוקדי כשל ותיקון ליקויים שבוצעו בעת הבניה עצמה הנן תמיד הפעולות החשובות ביותר שיש לתת עליהן את הדעת בעת בצוע עבודת אטימה של מרתפים, מקלטים ומבנים תת קרקעיים- מבפנים. הצלחת מערכת האיטום כולה תלויה בעיקר באיכות הבצוע של עבודות ההכנה.

התמונות המתוארות בעמוד זה לקוחות מעבודת איטום של קומת מרתף תת קרקעית, בעלת מספר חדרים, בבית פרטי. העבודות כללו את אטימת כל שטח הרצפה של המבנה ואת קירותיו- עד מעבר לגובה הופעת סימני הרטיבות.

בוצעו עבודות הכנה נרחבות שכללו –

פרוק כל שכבת הריצוף

פרוק שכבת הטיח בקירות עד מעבר לגובה הקרקע

איתור מוקדי נזילות

איתור כשלים בעבודות הבניה המקורית

השלמת בניה במקומות הנחוצים

הכנת הקירות והרצפה לקבלת שכבות האיטום

ועוד…

איטום מרתף – קירות ורצפה

אטימה של קומת מרתף, הן לצרכי מגורים והן לצרכים אחרים- ניתנת לבצוע ברמה מוחלטת.

לאחריה לא תחדור יותר רטיבות אל תוך המבנה, למשך שנים ארוכות. עבודה שמתבצעת כהלכה תחזיק מעמד היטב וללא כל בעיה, למשך כל אורך חייו של המבנה.

עם זאת יש לזכור כי קירות של מרתפים, מקלטים ומבנים תת קרקעיים- אמורים להבנות מלכתחילה באמצעות יציקות בטון ולא באמצעות קירות בלוקים. קירות בלוקים , מלבד היותם לחלוטין בלתי אטומים, הנם חלשים ומועדים לסדיקה כתוצאה מלחצי הקרקע, תזוזות המבנה וחדירת הרטיבות אל תוך הקיר עצמו, הפוגעת בחומרי המליטה. קומות מרתף בעלי קירות העשויים מבלוקים ואשר יש בהן רק סימני רטיבות ותחב- בהחלט ניתנים לאטימה. אך במקרים קשים בהן ישנה נוכחות של מי תהום וכאשר הקירות נבנו מבלוקים- יש לבצע בדיקה מקיפה של תנאי השטח וברוב המקרים לא יהיה מומלץ כלל לבצע עבודות אטימה מסוג זה. (במקרים חמורים אף לא יהיה מנוס מבניית קיר בטון פנימי בצמוד לקיר הבלוקים הקיים).

ראה/י גם את המאמר על איטום מרתפים או מקלטים מבפנים המספק מפרט טכני כללי לבצוע עבודות מסוג זה. מאמרים נוספים אחרים – במדור מפרטי איטום ושיקום.

תמונות נוספות מעבודה זו ניתן לראות בגלריית התמונות באתר.

בדבר פרטים נוספים ושאלות ניתן לפנות אל פורום איטום ושיקום מבנים ונשמח לעזור.

בברכה,

איטומן –

מומחי איטום ושיקום מבנים

האתר בשיפוץ

אתר איטומן הוותיק נמצא בעיצומם של תהליכי שדרוג אשר יתרחשו במספר פעימות.

נשמח לקבל הערות והמלצות.

תודה וגלישה נעימה !

משהו לא ברור?

אנא שאל בפורום ונשמח לעזור.

הפתרון לעובש

צבע מקצועי מהפכני נגד עובש ופטריות. אינו מכיל רעלנים וידידותי לסביבה.

מוצרי זיפקס

טכנולוגיית האיטום הייחודית של זיפקס נועדה לאיטום כל משטח בטון.

דילוג לתוכן